Dyskusja koncentrowała się wokół tekstu "Ja" Yanna Martela. Kanadyjski pisarz stworzył powieść eksperymentalną, która nieszczególnie przypadła do gustu Dyskutantom - zwłaszcza pod względem formy (wstawki w językach oryginalnych, scenki stylizowane na dramat, wyliczenia w podpunktach, które wydawały się niewiele wnosić do przekazu dzieła).Także rozwiązania fabularne budziły wątpliwości (nieoczekiwana przemiana mężczyzny w kobietę, epatowanie wulgarną erotyką) i pociągały za sobą pytania o ich sens. Udało się dostrzec kilka zalet dzieła (interesujące opisy okresu dorastania, opisy dalekich krajów, rys psychologiczny postaci, sentencjonalność), jednak idea utworu okazała się dość nieczytelna.